Dogdancing

Je kynologický sport, při kterém psovod se psem předvádí nacvičenou choreografii za doprovodu hudby. Ve výsledku to tedy vypadá tak, že psovod tančí a pes ho doplňuje a celkově spolu ladí do rytmu hudby. Nebo to taky může být forma představení, kdy choreografie vypráví nějaký příběh, psovod se psem jsou herci a hudba spolu s kostýmem dotváří požadovanou atmosféru k příběhu. Dogdancingu se může věnovat jakýkoliv pes, ať už malá čivava nebo obrovská doga. Je to sport, ve kterém se nekladou meze fantazii, zároveň se ale dá složit postupně 12 zkoušek s pevně daným řádem a popisem cviků, které spolu psovod a pes předvedou. Zkoušky mají jednotlivé čtyři divize po třech úrovních (stupních). Za každou úroveň po čtyřech zkouškách obdrží tým titul Master of Dogdancing a buďto prvního, druhého nebo třetího stupně. Za všech 12 zkoušek má tým titul Champion of Dogdancing. Tento titul má v současné době v ČR 17 týmů.

V soutěžních kategoriích se dogdancing dělí jen na dvě divize a to na Freestyle, kdy choreografie jsou prakticky neomezené a čím originálnější nápad, tím lépe a dále na Heelwork to Music, ve které se hodnotí převážně přesnost, ladnost a práce psa v takzvaných heel pozicích (jednoduše řečeno u nohy). Heelwork by se dal přirovnat ke koňské drezuře a Freestyle je zase víc divácky atraktivní. Už jen to dělení do divizí nabízí možnosti pro všechna plemena psů. Samozřejmě není nutné hned jezdit na závody a zkoušky. Tančením se psem můžete pobavit na firemním večírku, rodinu na vánoce nebo si jen sami utvrdit vztah se psem a vzájemně se pobavit nad něčím novým.

Trickdogging zatím není moc rozšířený sport. Minimálně v ČR ne. Jak už název vypovídá, jedná se o psí triky, ale není to jako dogdancing, kde se z triků skládá choreografie. Zde jde jen a pouze o triky jako takové. Jediný omezující faktor je zdraví psa, jinak co vymyslíte a naučíte psa, to je na Vás. Může to být opravdu cokoliv a kreativitě se meze nekladou. Není zde ani časový limit, takže se dá ukázat klidně až 100 cviků, pokud je pes umí. Můžou se používat všelijaké rekvizity, pomůcky, motivace… Ze psích triků se dá hodně vytěžit i v dalších sportech nebo se tak dá pes zabavit v deštivých dnech, kdy zrovna není úplně fajn trávit hodiny na procházkách. A stejně jako u dogdancingu, i triky můžete pobavit své okolí a rodinu, nehledě na to, že každou pozitivní prací se psem upevňujete vzájemný vztah a důvěru.​​

 

Dogdancing

Dogdancing